Yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi?

Yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi? Yüksek kolesterol kendi başına bir hastalık değildir, bir risk faktörüdür. Ancak kolesterol yüksekliği kalp ve damar hastalıkları için önemli riskler oluşturur. Yapılan çalışmalar, kolesterolü yüksek olan kişilerin yüksek olmayan kişilere göre kalp ve damar hastalıklarına daha sık yakalandığını ortaya koymuştur.

Yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi? Kandaki fazla kolesterol yıllar içinde damar duvarlarında birikir. Eğer kolesterol kalbi besleyen damarlarda birikmişse, damarların tıkanması sonucu göğüs ağrısı ve kalp krizine yol açabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalara koroner bypass ameliyatı (cerrahi olarak darlığın ortadan kaldırılması) veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemi yapılması gerekebilir.

Yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi? Kolesterol brikimi beyni besleyen boyun damarlarındaysa felç, konuşmada bozukluk, dengesizlik ve bilinç kaybı gibi rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Kolesterolün yaratabileceği diğer hastalıklar da, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği, göz damarlarının tıkanması halinde körlük, bacak damarlarının tıkanması halinde de kangren olarak sıralanabilir.

Hekimler, yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi sorusuna karşılık, kolesterolün başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere sayısız hastalığın tetikleyicisi olabildiği yanıtını vermektedir. Kolesterol değerinde %1’lik azalma kalp krizi riskini %2 oranında düşürmektedir. Yükselen kolesterolün en iyi ilacı ise beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir.

Yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi? Karaciğerde meydana gelebilecek bir bozukluk sonucu da kolesterol seviyesi yükselebilmektedir.

Ankara’nın alanında uzman ve deneyimli Kardiyoloji doktorları ile Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Özel Koru Hastaneleri’nde, yüksek kolesterol başka hastalıkların göstergesi olabilir mi ve benzeri her türlü sorunuza yanıt vermek ve yardımcı olmak için hizmetinizdedir.

Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümünden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals