Kolesterol nedir? Neden yükselir?

KOLESTEROL NEDİR? NEDEN YÜKSELİR?Kolesterol; normalde vücutta bulunan mum gibi yağlı bir maddedir. Vücutta kolesterol ile D vitamini, safra asitleri, hormon üretilmektedir. Tüm bu işlemler az miktarda kolesterol sayesinde yapılabilmektedir. Bu işlemlerden arta kalan kolesterol miktarı fazla ise zamanla damarlarda birikerek sertliklere yol açarlar.

Kolesterol vücutta iyi ve kötü kolesterol olarak adlandırılan isimler ile anılırlar. Düşük yoğunluklu lipo proteinler için LDL kısaltması yapılmaktadır. Halk arasında kötü kolesterol olarak isimlendirilirler. Çok küçük yapıda moleküller oldukları için kolayca kan damarlarının içine girip bu damarlara zarar verebilirler. Yüksek yoğunluklu kolesterol kısaltması HDL dir. Ve iyi kolesterol olarak bilinirler. Atık olarak kalan, kullanılmış ve artmış kolesterolu karaciğerden alarak safraya taşırlar tüm bu geri dönüşüm sistemi vücut için faydalıdır. Kan içerisinde dolaşan HDL miktarı ne kadar fazla ise bu dolaşım daha fazla olacağı için HDL nin yüksek olması gerekmektedir.

Kolesterol neden yükselir?

Kişinin beslenme tarzı, hareketsiz yaşam ve genetik yatkınlık bu değerler için önemlidir. Kolesterol sürekli yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenen kişilerde daha çabuk yükselen bir değerdir. Zaten bu beslenme tarzı ve kolesterolün yükselmesi genelde bölgesel yağlanmalara yol açmaktadır. Kimi insanda beslenme tarzı çok sıkıntılı olmasa bile tamamen vücut metabolizması ile ilgili kolesterol yüksekliği yaşamaktadır. Kan içerisinde kolesterol yüksek ise yağ metabolizmasında bir problem olduğu düşünülür. Bu nedenlerden dolayı hasta rutin biyokimya analizinde; ldl, hdl,trigliserit ölçümleri yapılır. Aynı zamanda karaciğer bu durumdan ne kadar etkilenmiş anlamak için karaciğer enzimlerine de bakılabilir.

Hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık, beslenme şekli, yaş ilerlemesi, diyabet gibi yıllar süren rahatsızlıkların devamında, sigara içen kişilerde kolesterol yüksekliği daha çok görülmektedir. Tedavi için en önce beslenme tarzı değişmeli ve spor yapılmalı sonrasında ilaç düşünülmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals