Kolesterol nedir? Neden yükselir?

Kolesterol nedir? Neden yükselir? Kolesterol, tüm vücutta sinirleri koruyan ve hücre dokusu oluşturarak belirli hormonların üretilmesini sağlayan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol nedir? Neden yükselir? Kolesterol, hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin üretilmesini sağlar. Bu işlemler kanda bulunan az miktardaki kolesterol ile gerçekleştirilebilir. Ancak kanda gerekenden fazla kolesterol varsa, damarlarda birikerek damar sertleşmesine, daralma ve tıkanmalara neden olur.

Kolesterol nedir? Neden yükselir? Tüm vücutta yaygın olarak bulunan kolesterol karaciğer tarafından üretilir. Ancak kişinin dışarıdan aldığı özellikle yumurta, et, yağ gibi hayvansal gıdalar da kolesterolün yükselmesine yol açar.

Hekimler, kolesterol nedir? Neden yükselir sorusuna karşılık, yüksek kolesterolün aniden ortaya çıkmadığı, damar duvarında uzun süredir yaşanan bir birikme sonucu rahatsızlığın meydana geldiği yanıtını vermektedir. Kolesterol hangi bölgedeki damarda birikmişse, o bölgede hastalıklara neden olur. Örneğin kalbi besleyen damarlardaysa göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği; beyni besleyen boyun damarlarındaysa, felç, konuşmada bozukluk, dengesizlik ve bilinç kaybı gibi rahatsızlıklar olabilmektedir. Kolesterolün yaratabileceği diğer hastalıklar da, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği, göz damarlarının tıkanması halinde körlük, bacak damarlarının tıkanması halinde de kangren olarak sıralanabilir.

Kolesterol nedir? Neden yükselir? Yüksek kolesterolü önlemek ve düşürmek, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin azaltılması, kalıcı sakatlıkların önüne geçilmesi ve yaşam süresinin uzatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda eğer ilaç tedavisi uygulanacaksa mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Ancak en önemlisi beslenme alışkanlığının değiştirilmesidir. Bunun için başlangıç olarak sıvı yağ, bol sebze, meyve ve hububat tüketilmesi, kızartmalar ve sakatattan kaçınılması, kırmızı et yerine beyaz etin tercih edilmesi gerekmektedir. Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, düzenli egzersiz yapılmalı, haftada birkaç kez yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi sportif aktivitelerde bulunulmalıdır.

Ankara’nın alanında uzman ve deneyimli Kardiyoloji doktorları ile Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Özel Koru Hastaneleri’nde, kolesterol nedir? Neden yükselir ve benzeri her türlü sorunuza yanıt vermek ve yardımcı olmak için hizmetinizdedir. Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümünden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals