Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir?

Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir? Kandaki kolesterol fazlası yıllar içinde damar duvarında birikir. Bu birikim o damarın daralmasına ve tıkanmasına yol açar. Kolesterol hangi bölgedeki damarda birikmişse, o bölgede hastalıklara neden olur. Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir? Eğer kolesterol kalbi besleyen damarlarda birikmişse, damarların tıkanması sonucu göğüs ağrısı ve kalp krizine yol açabilir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalara koroner bypass ameliyatı (cerrahi olarak darlığın ortadan kaldırılması) veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemi yapılması gerekebilir.

Hekimler, kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir sorusuna karşılık, kolesterol brikimi beyni besleyen boyun damarlarındaysa, felç, konuşmada bozukluk, dengesizlik ve bilinç kaybı gibi rahatsızlıklar olabileceği yanıtını vermektedir. Kolesterolün yaratabileceği diğer hastalıklar da, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği, göz damarlarının tıkanması halinde körlük, bacak damarlarının tıkanması halinde de kangren olarak sıralanabilir.

Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir? Kolesterol değerinde %1’lik azalma kalp krizi riskini %2 oranında düşürmektedir. Yükselen kolesterolün en iyi ilacı ise beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Bunun için öncelikle kızartmalardan uzak durulması, sıvı yağ, bol sebze, meyve ve hububat tüketilmesi, kırmızı et yerine beyaz etin tercih edilmesi ve sakatat yenilmemesi gerekmektedir. Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, düzenli egzersiz yapılmalı, yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi sportif faaliyetlerde bulunulmalıdır.

Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir? Kolesterol seviyesi, dışarıdan besin alımı haricinde, karaciğerde meydana gelebilecek bir bozukluk sonucu da yükselebilmektedir.

Özel Koru Hastaneleri bu alanda uzman ve deneyimli Ankara Kardiyoloji doktorları ve Ankara Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları ile siz değerli Başkentlilerin hizmetindedir. Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Kolesterol hangi hastalıklara neden olabilir ve benzeri konulardaki sorularınız için Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals