İyi ve kötü kolesterol arasında ne fark vardır?

İyi ve kötü kolesterol arasında ne fark vardır? Kolesterol sinirleri koruyan ve hücre dokusu oluşturarak belirli hormonların üretilmesini sağlayan bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücudun gereksindiği kolesterolü karaciğer üretir, ancak dışarıdan yumurta, et, yağ gibi gıdalarla da kolesterol alınır.

İyi ve kötü kolesterol arasında ne fark vardır? Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kötü kolesterol olarak adlandırılmaktadır. Zararlı olarak bilinen LDL zaman içinde damarların iç çeperlerine birikerek plaklar oluşturur. Bu plaklar nedeniyle kan akışı tam olarak yapılamaz ve zaman içinde damar sertleşmesi meydana gelir.

Faydalı kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ise iyi kolesterol olarak adlandırılır. İyi ve kötü kolesterol arasında ne fark vardır diye sorulursa, iyi kolesterol kötü kolesterolün neden olduğu birikimlerin önüne geçer, oluşmuş plakları azaltır ve karaciğer aracılığıyla bunların vücuttan atılmasını sağlar.

İyi ve kötü kolesterol arasında ne fark vardır? Kanda kolesterol ve kötü kolesterolün yüksek olması büyük risklere neden olabilir. Ayrıca iyi kolesterolün düşük olması da riskli bir durum yaratmaktadır. Kolesterol kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi pek çok hastalığın ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam için kötü kolesterol seviyelerini düşürmek gerekmektedir. Bu kapsamda hekimler tarafından doymuş yağlardan uzak durulması, lifli gıdalar tüketilmesi, aşırı kilonun verilmesi ve düzenli egzersiz yapılması önerilmektedir.

İyi ve kötü kolesterol arasında ne fark vardır? Özel Koru Hastaneleri bu alanda uzman ve deneyimli Ankara Kardiyoloji doktorları ve Ankara Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları ile Başkentlilerin hizmetindedir. Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümlerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals