Kalp kası (miyokard) nedir?

Kalp kası (miyokard) nedir? Kalbin en büyük bölümünü oluşturan kalp kası, miyokard olarak adlandırılmaktadır. Peki kalp kası (miyokard) nedir? Kan dolaşım sisteminin itici gücü olan kalp kası, kalbin kasılma işlevini yerine getiren bir dokudur. Yapı olarak belli bir ölçüde çizgili kasa benzer. Ancak çizgili kasta her kas hücresi ötekinden bağımsızken, kalp kasında hücreler belli bölgelerde enine uzanan parlak şeritlerle birbirlerine bağlanırlar. Şeritlerin ortasındaki boşluklar aracılığıyla kalp kası hücreleri birbirleriyle bağlantı kurarlar. Böylece kalp kasını oluşturan hücreler dokusal bir bütünlük oluştur.

Kalp kası (miyokard) nedir? Kalp kası “Atrium kasları”, “Ventrikül kasları” ve kalp kasının kasılmasını sağlayan biyoelektriksel akımları ileten özel kalp içi iletim sisteminden oluşmaktadır. Atrium ve ventrikül kasları mikroskobik yapı ve işleyiş açısından aynı özellikleri gösterirler. Biyoelektriksel iletim sisteminin çalışma özellikleri ve işlevleri ise daha değişiktir.

Kalp kası (miyokard) nedir? Kan hücrelerinin elektriksel bir uyarı almaları ile Atrium ve ventrikül kasları kasılıp, kan pompalarlar. Kalbin biyoelektriksel iletim sisteminin bazı bölgeleri, böyle bir elektriksel uyarı merkezi niteliği taşır. Bu merkezlerde yaratılan biyoelektriksel uyarılar, iletim sistemi ile kalp kası hücrelerine ulaşır ve kas hücrelerini kasılmaya yöneltirler. Kalp kası (miyokard) nedir sorusuna karşılık hekimler, kalbin biyoelektriksel uyarı ve iletim sisteminin kalp kasılması için gerekli uyarıları yaratıp iletirken, kalp kasının da bu uyarıları alıp kasıldığı ve kalp odacıklarındaki kanı damarlara pompaladığı yanıtını vermektedirler.

Ankara’nın alanında uzman ve deneyimli Kardiyoloji doktorları ile Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Özel Koru Hastaneleri’nde, Kalp kası (miyokard) nedir ve benzeri her türlü sorunuza yanıt vermek ve yardımcı olmak için hizmetinizdedir.

Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümünden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals