Kalp pili nedir? Nasıl takılır? Nelere dikkat edilmeli?

KALP PİLİ NEDİR? KALP PİLİ NASIL TAKILR? NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?Kalp ritminde bozukluk olan kişilere dışarıdan ritme destek vermesi için takılacak olan elektronik cihazlardır. Atım hızında sıkıntı olan, yavaş atan ve kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.

Geçici kalp pili:  acil olarak gelişen durumlarda o an için geçici kalp atımının dengede kalmasını sağlamak adına yerleştirilen cihazlardır. Kalp krizi geçirmekte olan hastaya, taşikardi rahatsızlığı olan hastalara, kalp ameliyatları sonrasında ve kalıcı pil takılması düşünülen hastalar için düzeni oluşturabilmek için geçici kalp pilleri takılabilmektedir.

Kalıcı kalp pili: kalıcı ve uzun yıllar gerektiren durumlarda takılan kalp pilleridir. Genelde göğüs duvarında sol bölmeye yerleştirilir.

Kalp pili nasıl takılır?

Geçici kalp pili nasıl takılır?

Genellikle kalp ile rahatsızlığından dolayı gözetim altında iken hastalar bu piller takılır. Örneğin kalp krizi sonrasında bölgesel uyuşturucu ile katater laboratuarında yapılır. Hastanın kasık yada boyun bölgesine minik bir kılıf koyulur. Jeneratörden gelmekte olan elektrod kılıfın içinden kalbe kadar ulaşır. Bu pil takılı iken hastalar fiziksel aktivitelerini sınırlandırmalıdırlar.

Kalıcı kalp pili nasıl takılır?

Bir cerrahi operasyondur. Genellikle ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi verilir. Uygulama alanı tıraş edilerek temizlenir. İki yöntem ile gerçekleştirilebilir. Göğüs duvarına pil yerleşecekse köprücük kemiğinin aşağısına minik bir kesi atılır. Jeneratörden gelmekte olan kablolar x ışını rehberliğinde sağ ventriküle yada sağ atriyuma yerleştirilir. Sonrasında özel vida ile kalbin iç tarafına tutturulur.

Kalp pili takılması işlemi hastanın yaşına ve rahatsızlığına göre yapılmaktadır. Pil takıldıktan sonra göğüs filmi çekilerek istenen yerde mi pil kontrol edilir. Eğer kalıcı kalp pili uygulanmış ise hasta bir süre göz altında tutulabilir. Hazırlanan kalp pili kartı hastaya verilir ve hasta bu kartı yanında taşımalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals