Kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

Kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli? Kalp nakli ameliyatı geçiren bir hasta yaklaşık altı saat sonra kendine gelir, konuşabilir ve yemek yiyebilir. Hasta 3 gün sonra egzersiz bisikletinde kendisini deneyebilir. Ama kritik dönem henüz bitmemiştir. Kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli? Dokular ne kadar iyi uyuşursa uyuşsun, ameliyattan 1-3 gün sonra beden aşağı yukarı her zaman kalbi reddetmeyi dener. Bu durum, kalbin ritmini izleyen aygıtta (elektrokardiyogram) hafif bir düzensizlikle kendisini gösterir. Reddin önüne geçebilmesi amacıyla, bağışıklık sistemini bastırmak için ilaç tedavisine başlanır.

Kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli? Kalp nakli olan hastanın yaşamı boyunca bağışıklık bastırıcı ilaç alması gerekir. Ancak bağışıklık sistemini bastırmak bedenin mikroorganizmalara karşı savaşma gücünü azaltacağı için ameliyattan sonraki kritik dönem içinde enfeksiyonlardan dikkatle korunmak gerekir. Bu nedenle hasta özel odada tutulur, ziyaretçileri de steril edilerek yayına girebilir.

Hekimler, kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli sorusuna karşılık, ameliyattan sonraki ilk yılı atlatanların yüzde 90’ının normal yaşantısına döndüğü yanıtını vermektedir. Kalbi değiştirilen hastalar için yaşamın anlamı değişmektedir. Örneğin kısa bir yürüyüşte bile soluksuz kalan, ağrıyla kıvranan kişi, yeni kalbiyle saatlerce yürüyebilir. Normal hayatına devam eder.

Kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli? Hastanın aşırı yorgunluktan kaçınması gerekmektedir. Özellikle virüslere bağlı enfeksiyonlardan, yani kan veya cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklardan korunmalıdır. İlaç kullanımları mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır.

Ankara’nın alanında uzman ve deneyimli Kardiyoloji doktorları ile Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Özel Koru Hastaneleri’nde, Kalp nakli sonrası hasta nelere dikkat etmeli ve benzeri her türlü sorunuza yanıt vermek ve yardımcı olmak için hizmetinizdedir.

Koru Hastanesi’nin KVC bölümünde; koroner damar hastalıkları (bypass), kalp kapağı hastalıkları, damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri, varis, doğumsal kalp delikleri, yanlış damar gelişmeleri gibi ameliyatlar yapılabilmektedir. Özel Koru Hastaneleri’nin ilgili bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Özel Koru Hastanelerinin iletişim bilgileri aşağıdadır:

Özel Koru Balgat Hastanesi ;

Oğuzlar Mah. 1377 S. N:21 Balgat Ankara TR

+90-312-287-9797

+90-312-287-9898

—————————-

Özel Koru Sincan Hastanesi ;

Akşemsettin Mah. Huzur S. N:1 Sincan Ankara TR

+90-312-269-6262

+90-312-268-5353

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2019 kalp ritim bozukluğu
Powered by WordPress | Designed by: Airport parking at Bristol | Thanks to Theatres in Manchester, Sell old mobile and Unlimited broadband deals